Jak inni ludzie w Polsce walczą i o co im chodzi: www.stopwiatrakom.eu - porozmawiaj o wiatrakach.poniedziałek, 25 stycznia 2010

Wieś Jedliska, zwana Tany.Wieś Jedliska przed wojną Tanne - nazwa niemiecka, miejscowi znają ją bardziej jako Tany. Miejsce które jest mi bliskie. Kiedyś żyło tam sporo ludzi (sporo to znaczy około 7-8 rodzin), dzisiaj zostało ledwie kilka domów, nie ma żadnych stałych mieszkańców. Domy przerobiono na letniskowe i są zamieszkiwane sporadycznie przez letników. Nieopodal w lesie są malownicze Stawy Krystyny - ile razy tam chodziłem jako dziecko to nie zliczę. Zdjęcia które załączę wykonałem wiele lat temu (zima 2004 - moją pierwszą cyfrówką), przedstawiają dwa z domów oraz stawy i zasilającą je rzeczkę. Ogólnie ocalało 7 domów, gdy byłem dzieckiem w latach 1970-80 było około 13 gospodarstw. Z ocalałych siedmiu jedynie pięć jest w użytkowaniu, pozostałe dwa stoją opuszczone.

9 komentarzy:

 1. Trafiłam do Jedlisk przypadkiem. Urzekły mnie.
  Stawy naprawdę są malownicze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za komentarz, cieszy mnie, że ktoś czyta ten blog. No i oczywiście, że dostrzega tak jak ja urodę tego miejsca, postaram się z czasem zamieścić więcej zdjęć z Jedlisk, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam nie trafiłem przypadkiem. Już moi dziadkowie tam mieszkali. Pozdrawiam blogera, bo chyba go znam. A Panią Edytę to ostatnio poznałem. Miejsce dla mnie jest również urocze dlatego bywam tam często w tym domu który teraz tam nie pasuje :))))

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam mały apel do wszystkich którzy będą zaglądać do Jedlisk zimą aby zabrali ze sobą trochę jedzenia dla miejscowych kotów. Koty się bardzo ucieszą :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam! z tej wsi pochodzi również moja babcia . Jako dziecko bywałam tam często. Ale chyba tego domu juz nie ma . Wydaje mi się ,że był naprzeciwko tego na zdjęciu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozdrawiam! przeniosłam sie na chwile w dzieciństwo , jako dziecko bywałam tam u babci . Prosze o wiecej zdjeć tej osady.

  OdpowiedzUsuń
 7. O widzę, że jest odzew dawnych mieszkańców i fajny blog. Moje dziadki też dawniej mieszkali tam więc fajny klan może powstać :) Na starej mapie widnieje znacznie więcej gospodarstw niż w obecnej chwili i wioska wymarła a kryje cenne wspomnienia... Mam zamiar teraz się wybrać tam na weekend :)

  P.S. Autor blogu ze Śląska ?? Pzd dla rodziny Bobrowskich :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, dziękuję za komentarz. Bardzo się cieszę, że trafiają na tą stronę osoby związane z Jedliskami. Gdybym mógł prosić o przesłanie skanu ze starej mapy wsi to bardzo chętnie go opublikuję na tej stronie. Mój mail to: jedliska(małpa)wp.pl
   Niestety nie jestem z rodziny Bobrowskich których znam, ja pochodzę z rodziny Łabędzkich :-)
   Pozdrawiam, Tomek.

   Usuń
 8. No to my rodzina.... :))))

  OdpowiedzUsuń